Jak przejść rozmowę kwalifikacyjną?
234
post-template-default,single,single-post,postid-234,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Jak przejść rozmowę kwalifikacyjną?

Jak przejść rozmowę kwalifikacyjną?

Bardzo wiele osób ma taki o to problem: Piszą dobre CV, mają doświadczenie, są pewni że świetnie spiszą się w roli na którą aplikują… więc wysyłają CV do pracodawcy i od razu dostają się na rozmowę kwalifikacyjną. Potem udają się na spotkanie z pracodawcą… i słyszą słowa „zadzwonimy do pana/pani” … ale telefonu nigdy nie otrzymują.

Ja zawsze miałem odwrotny problem – nigdy nie miałem co wpisać do mojego CV i ciężko mi było się przebić przez dziesiątki CV innych osób – natomiast bardzo dobrze wiedziałem że gdy dostanę się na rozmowę kwalifikacyjną to po prostu zdeklasuję wszystkich – i ile razy się tak stało, tyle razy właśnie tak było.

Dlaczego tak jest że jedni nigdy nie mogą przejść przez rozmowy kwalifikacyjne pomimo że mają świetne referencje, natomiast inni totalnie bez doświadczenia dostają pracę ? Możliwe odpowiedzi są dwie: Albo te osoby bez doświadczenia mają naturalne zdolności do świetnej komunikacji, albo po prostu nauczyły się skutecznie komunikować. Jeżeli nie jesteś obdarzony takimi naturalnymi zdolnościami, to pora się podszkolić.

I zanim podam Ci konkretne „sztuczki” chcę tylko zaznaczyć że to czy przejdziesz sukcesywnie rozmowę kwalifikacyjną czy nie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie – a to co Ci dzisiaj pokażę może Ci tylko pomóc ( i aczkolwiek wyglądają niewinnie, to są to potężne metody i narzędzia do zjednywania sobie ludzi. Tak czy owak musisz włożyć też trochę samego siebie i swojej osobowości, bo same sztuczki rozmowy Ci nie przejdą)

Więc zaczynajmy już bez zbędnego owijania:

1.Przygotowanie Się

50% Twojego sukcesu ma miejsce ZANIM wyjdziesz z domu! Tak wiele osób robi ten kardynalny błąd a potem się dziwią że nie dostają roboty. Jaki to błąd ? Po prostu ludzie nie przygotowują się na rozmowę z pracodawcą.

Siądź na tyłku i zrób burzę mózgu – zapisz wszystkie możliwe pytania jakie może zadać Ci pracodawca, potem pomyśl co większość ludzi odpowiada w takich sytuacjach – I WYMYŚL INNE ODPOWIEDZI – przy czym takie które odzwierciedlają Twoje poglądy i Twoją osobę, które są inteligentne ale totalnie inne od tego co reszta bydła będzie odpowiadać. Wejdź w głowę pracodawcy – gdybyś Ty nim był, to jakie pytania zadałbyś aplikującym ? Idź do znajomych i zapytaj ich, jakie oni by zadali pytania w takiej sytuacji aplikującym (będziesz zaskoczony że nie pomyślałeś o takich pytaniach samemu – dlatego im więcej osób myśli, tym lepiej).

Kiedy masz już wszystkie możliwe pytania i odpowiedzi (możesz sobie je zapisać) to NIE ucz się ich na pamięć – po prostu naucz się odpowiadać swobodnie i wyrażać siebie zawierając ogólne wyznaczniki i wartości które chcesz przekazać (te które są odmienne od tego co będzie mówiło bydło). Gdy przygotujesz się w taki właśnie sposób, to na rozmowie Twoje odpowiedzi będą brzmiały totalnie naturalnie i swobodnie, a nie jak recytowany wierszyk z podstawówki.

No i oczywiście poprzerabiaj kilka razy wszystkie pytania i odpowiedzi, żebyś mógł swobodnie się wypowiadać.

I nawet jeżeli przygotujesz sobie 100 pytań i odpowiedzi to i tak prawdopodobnie na rozmowie padną pytania których sobie nie przygotowałeś – ale tak czy owak jesteś już dużo do przodu w porównaniu do reszty którzy raczej się nie przygotowali.

2.Przed rozmową

Więc jedno i najważniejsze to Twoje nastawienie. Zrób sobie jakieś ćwiczenie relaksacyjne przed samą rozmową, może nawet zamknij oczy i wyobraź sobie całą sytuację jak wchodzisz na rozmowę totalnie zrelaksowany i z dużym szczerym uśmiechem, pracodawca się śmieje, rozmowa idzie płynnie i dostajesz robotę; zobacz jak się cholernie cieszysz z tego powodu – to powinno Cię odprężyć, dobrze nastawić i dać powera.

3.Rozmowa

Uśmiech

Pierwsze co to uśmiech! To jest to co może od razu odróżnić Cię od reszty – jeżeli się uśmiechasz to znaczy że jesteś miłą osobą, emanujesz pozytywną energią i jesteś odprężony. Ludzie wyłapują to podświadomie – pracodawca również to wyłapie.

Naśladowanie

Więc sprawiasz miłe wrażenie – teraz trzeba zbudować dobry raport. Od samego początku obserwuj mowę ciała pracodawcy – w jaki sposób siedzi, jak ma ułożone ręce, nogi, głowę. NAŚLADUJ TO. Jeżeli spojrzysz na dobrych przyjaciół to zauważysz, że gdy oni ze sobą rozmawiają, to gdy np. jeden wyłoży się na krześle, to zaraz drugi też to zrobi. Jeżeli jeden weźmie łyk napoju, to drugi również to zrobi. To się dzieje podświadomie i oznacza bardzo dobry raport między osobami.

Więc sztuczka polega na tym, że naśladując mowę ciała osoby z którą rozmawiasz sprawiasz, że ta osoba podświadomie wyłapuje waszą jedność i automatycznie nastawia się przyjacielsko i ciepło do Ciebie.

Np. pamiętam jedną moją rozmowę z babką – była zimna i oschła od samego początku. Wyłapałem jej ułożenie rąk (lekko skrzyżowane) więc i ja tak swoje ułożyłem. Kiedy ze mną rozmawiała to miała przechyloną głowę delikatnie na bok – więc i ja tak ją przechylałem kiedy do niej mówiłem. Po około minucie rozmowy zaczęła się do mnie uśmiechać – więc i ja się uśmiechnąłem i BAM – mam ją – nagle zmieniła całe swoje nastawienie, zaczęła się luźniejsza rozmowa i wszystko poszło już łatwo.

Teraz jedna uwaga – mówiąc „naśladuj” mam na myśli zachowywanie się podobnie ale w sposób naturalny. Jeżeli nagle zaczniesz małpować każdy jej ruch ręki sekundę po tym jak ona rusza swoją – to pomyślą że jesteś wariatem i Cię wywalą.

Naśladowanie robi się delikatnie – przyjmuje się podobną pozę, powtarza się pewne maniery, odruchy – ale zawsze w sposób delikatny tak, żeby osoba nie zauważyła że ją małpujesz.

Odpowiadaj na pytania

Odpowiadaj konkretnie nie lejąc wody ale też nie odpowiadając w jednym zdaniu. Skup się na sensie pytania i wyczuj to co pracodawca chce usłyszeć – i powiedz mu to. Jeżeli np. zapytają Cię (a na pewno Cię zapytają) „Jakie z Twoich cech uważasz za najlepsze do tego typu posady?” – i teraz zamiast wykładać 200 super pustych cech charakteru (jak to robi większość) – to wybierz 2 maks 3 cechy charakteru. Np. „Jestem pewien że ta praca będzie wymagała ode mnie ciągłego polepszania się i nauki nowych rzeczy, dlatego myślę że fakt że bardzo szybko się uczę i że jestem pracowity są najważniejszymi cechami jakie będą mi pomocne w wykonywaniu tej roli. ”

Kłam

Jeżeli trzeba to kłam – ale kłam tak żeby nie można było tego sprawdzić. Wtedy to nie jest kłamstwo

Jeżeli nie znasz odpowiedzi na pytanie

Jeżeli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie – to przyznaj od razu to szczerze. Zależnie od tego czego dotyczy pytanie, powiedz np. że nie miałeś z tym styczności ALE (i przekieruj rozmowę na jakąś Twoją mocną stronę). np. Jeżeli pracodawca zapyta Cię czy umiesz obsługiwać program komputerowy „X” a Ty nie potrafisz to możesz powiedzieć np. „Muszę szczerze przyznać że nigdy nie używałem tego konkretnego programu, natomiast jestem biegły w obsłudze komputera i z pewnością opanuję jego obsługę w krótkim czasie jeżeli będzie to potrzebne”

Nigdy nie staraj się odpowiadać na coś o czym nie masz pojęcia – dlaczego ? Bo pracodawca w przeciwieństwie do Ciebie ma o tym pojęcie i od razu wyłapie nawet najmniejsze kłamstwo i niewiedzę – wtedy jesteś spalony.

4.Czekaj na telefon

Jeżeli wykonałeś wszystko poprawnie i nie dałeś nigdzie zbyt dużej plamy to robotę masz w kieszeni. Dlaczego jestem taki pewien ? Bo przyszedłeś z świetnym nastawieniem, z pięknym, pewnym siebie uśmiechem na twarzy. Naśladując pracodawce sprawiłeś że od razu z jakichś niewiadomych powodów Cię polubił – odpowiadałeś konkretnie na pytania i nie lałeś taniej wody jak reszta aplikantów. Byłeś szczery jeżeli czegoś nie wiedziałeś, ale za to zaznaczyłeś że jesteś w stanie się uczyć wszystkiego co będzie potrzebne.

I nic to że nie masz doświadczenia i referencji – jesteś lepszy, bo jesteś osobą która może wszystkiego się nauczyć, jesteś osobą z energią i uśmiechem. I potem tylko Ci powiedzą „Wie pan, tak naprawdę to nie ma pan dużego doświadczenia…żadnych referencji… ale jednak zauważyliśmy w panu pasje i energię z której jesteśmy pewni że można wymodelować sukcesywną osobę – dlatego wybraliśmy właśnie pana”.

No Comments

Post A Comment